PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=874687}

Biedne istoty

Poor Things
7,6 67 566
ocen
7,6 10 1 67566
7,5 58
ocen krytyków
Biedne istoty
powrót do forum filmu Biedne istoty

Generalnie jest to film o kobiecie, która mimo licznych perturbacji związanych z jej wtórną adaptacją do życia - rychło po swym zatrważającym powrocie - próbuje po raz kolejny ukształtować swoją tożsamość jednocześnie posiadając w sobie umysł niemowlęcia - to jest tak dramatyczny zabieg, że aż momentami jawnie przeistacza się w ironiczną komedię (między innymi dzięki raczkującej percepcji omawianej Belli), skąpaną w klasycznym melodramacie, biorąc pod uwagę fakt, iż jako dorosła już kobieta charakteryzuje się w kwestii cielesności zgoła innymi odczuciami aniżeli młodzieńcza jeszcze latorośl. Cała otoczka jest niezwykle prześmiewcza, a szczególnie charakterystyczny wydzwięk intonacji flagowej bohaterki w konkretnych sytuacjach. Przedstawiony świat jest skonstruowany karykaturalnie, mimo że sam jego szablon to okres lat 20-30 poprzedniego wieku (przynajmniej tak mi się wydaje). To postmodernistyczny kolektyw, na którego nałożony został woal niegdysiejszego manieryzmu, a także urok ówcześnie panujących zwyczajów społecznych. Laudacja względem głównej bohaterki jest nader komediancka, patrząc na to wszystko rzecz jasna, z perspektywy widza. Z pewnością mamy tu do czynienia z naocznym surrealizmem - jednak podświadomie twórcy zaszczepiają widzowi możliwość swobodnej interpretacji zawartych w owym filmie wydarzeń, sprawnie przeplatanych systematycznym rozwojem dociekliwej Belli.
To trochę tak, jakbyśmy udali się do cyrku, gdzie otrzymalibyśmy okazję ku temu, by skrupulatnie zlustrować te wszystkie ikoniczne wygibasy, wyśmienite akrobacje, jak i ekwilibrystykę serwowaną widowni przez tytułowych bohaterów widowiska, a mimo to, ktoś nakazywał by nam rzetelnie odnieść się do obejrzanego przed chwilą pokazu, niczym do jakiegoś prestiżowego sympozjum naukowego, w którym zazwyczaj zasiada grono wybitnych specjalistów. Relacja między bohaterami jest mniej lub bardziej namacalna, mocniej lub słabiej uwidoczniona, lecz to wszystko i tak schodzi na dalszy plan wobec kunsztu aktorskiego Emmy, podtrzymanej wysokiej formy artystycznej Dafoe i niedocenianego w moim mniemaniu Ruffalo, który bezbłędnie odnalazł się w projekcie greckiego reżysera oraz na zicher uzupełnił obraz gromkiej transformacji wiodącej bohaterki, jako jeden z ważniejszych elementów jej barwnej eskapady.

ocenił(a) film na 10
Cannibal3

Bardzo dobra recka. Zgadzam się z większoscią choć muzyka równiez była dobrym elementem filmu. I postać poboczna narzeczonego również miała coś w sobie.

Komora_01

Dziękuje. Na muzykę jakoś uwagi nie zwróciłem - przyznaję się bez bicia ;o Kadry i sama historia wciągnęły mnie bezlitośnie.

ocenił(a) film na 9
Cannibal3

Tak, czasami wizualnie jest tak bosko że człowiek wyłącza słuch. Ja tak mam dość często.

Korinbel

Zależy od projektu, ale tutaj miałem taki sam przypadek, co zaznaczyłem koledze powyżej.

ocenił(a) film na 9
Cannibal3

Wszystko spoko ale mam inne zdanie co do rozwoju fabuly bo troche sie ciagnela...szczególnie koniec taki mizerny wrecz. Ale ogolnie odczucia mam podobne jak Ty.

SokuDamian

Końcowa faza filmu była nieco rozciągnięta, prawdopodobnie nawet i zbędna...? Chociaż z drugiej strony reżyser chciał nam ukazać przemianę bohaterki w pełnej krasie, zaliczając do niej również perypetie z poprzedniego życia, a raczej mniej więcej zobrazować nam jej charakter, zwyczaje - stąd takowy zabieg był z pewnością zamierzony.

ocenił(a) film na 9
Cannibal3

Wiem co masz na myśli i rozumiem to ale ja już jednak pod koniec ucinałem po mału komara :P

SokuDamian

Ważne, że ostatecznie seans okazał się przyjemny :)

ocenił(a) film na 9
Cannibal3

A to to na pewno

ocenił(a) film na 9
Cannibal3

Arcydziełem bym filmu nie nazwał ale waham sie miedzy 8,5 a 9. Porównanie z cyrkiem i sympozjum fajnie oddaje wrazenia z filmu :P

Korinbel

To i tak wysoko jak mniemam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones